Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele proof

Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele proof

Stav skladu
říjen 2024
Datum emise
říjen 2024
Emisní náklad
500 ks
Orientační cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Nových sedm divů světa

Pátým z nových sedmi divů světa je brazilská socha Krista Spasitele. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Myšlenku na vztyčení křesťanského monumentu na prominentním kopci Corcovado nad městem Rio de Janeiro představil kněz Pedro Maria Boss roku 1859. Tehdy mělo jít o poctu princezně Isabele – dceři posledního brazilského císaře Petra II. –, ale projekt nebyl schválen. Náboženské stavbě nebyli nakloněni ani noví vládci země, kteří roku 1889 svrhli monarchii a nastolili republiku. Záměr byl vzkříšen až o desítky let později představiteli arcidiecéze v Riu. K položení základního kamene došlo roku 1922 – u příležitosti 100. výročí brazilské nezávislosti na Portugalsku –, ačkoli nebylo jasné, jak bude socha vypadat. Téhož roku se uskutečnilo výběrové řízení a díla se ujali brazilský inženýr Heitor da Silva Costa, brazilský umělec Carlos Oswald, francouzský sochař Paul Landowski a rumunský sochař Gheorghe Leonida. V následujících devíti letech pod jejich rukama vznikla 30 metrů vysoká socha Krista Spasitele stojící na 8 metrů vysokém podstavci umístěném na vrcholu ve výšce 710 metrů nad mořem. Železobetonový Ježíš s otevřenou náručí, která symbolizuje mír a přijetí všech, kdo přicházejí do Ria, se stal poutním místem, turistickou atrakcí, symbolem celé Brazílie a nakonec i novým divem světa.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá sochu Krista Spasitele. Detail monumentu doplňuje anglický opis CHRIST THE REDEEMER. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.


Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76324-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...