Zlatá investiční mince Národní divadlo stand

Zlatá investiční mince Národní divadlo stand

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
99 ks
Cena
321 108 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Praha

Národní divadlo, které je srdcem a duší české kulturní scény, patří k největším památkám staré Prahy. Hold mu proto vzdává velká zlatá mince České mincovny, jejíž hmotnost je odvozena od historických čtyřicetidukátů.

V 19. století patřilo vybudování vlastního kamenného divadla k otázce české cti a hrdosti
– mělo totiž sloužit rozvoji českého jazyka, který byl utlačován němčinou, a podporovat produkci domácích dramat a oper. Vznik Národního divadla umožnila spolupráce všech vrstev obyvatelstva a slavnostní položení základního kamene, ke kterému došlo roku 1868, se stalo celonárodní politickou manifestací. Radost Čechů z vlastního divadla však neměla dlouhého trvání, protože novorenesanční budovu, která byla dílem našich největších umělců, zachvátil roku 1881 ničivý požár. „Bylo to v pátek, v nejčernější pátek našeho novodobého života národního. K nám na venkov došla zpráva o tom teprve v sobotu o polednách a podnes vidím svého otce, jak hlavu ve dlaních seděl zdrcen u stolu, a maminku, jak v koutku plakala,“ napsal básník Jaroslav Kvapil. Tehdy se však ukázala skutečná česká soudržnost – generace dětí se učí o pokladničkách, do kterých se v našich vesnicích a městech vybíralo na obnovu divadla. Již roku 1883 přivítaly návštěvníky tóny Smetanovy Libuše a otevřením Národního divadla bylo završeno české národní obrození…

Akademický sochař Zbyněk Fojtů
věnoval reverzní stranu mince nejen ikonické novorenesanční budově Národního divadla, ale také soše, která se nachází v jejím foyer. Plastika Josefa Václava Myslbeka, která představuje zosobnění Hudby, má podobu dívky, která si tiskne k srdci staročeský hudební nástroj – takzvané varyto. Averzní strana předkládá strop vstupní haly divadla, který je unikátní galerií vlasteneckých lunet Mikoláše Alše. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 250 DOLLARS a rok emise 2021.

Emisní náklad mince čítá pouhých 99 kusů.

Specifikace

Číslo
75915-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
139,5 g
Průměr
50 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...