Zlatá medaile Dobové pohlednice Kde domov můj - Fidlovačka proof

Zlatá medaile Dobové pohlednice Kde domov můj - Fidlovačka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Řada pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik dobových pohlednic, byla zahájena teprve nedávno, ale již se zařadila mezi oblíbené stálice České mincovny. V roce 2019 se v pohlednici namísto zlaté minimince objevuje výjimečně zlatá minimedaile. Jejím tématem je divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, která byla uvedena před 185 lety a ve které poprvé zazněla budoucí česká hymna.

Do širokého záběru pohlednicové tvorby, která vznikala koncem 19. století, patří i skupina tzv. žánrových pohlednic. Vedle blahopřejných tisků se sem řadí pohlednice vlastenecké. Ty byly oblíbené nejen jako forma sdělení, ale sloužily též jako výchovný prostředek ve školách. Okénková litografie s motivy Čech, Moravy a Slezska, která posloužila jako předloha pro balení medaile, byla vydána v roce 1900. Tisk předkládá nejen heraldické znaky českých zemí, ale také jejich památná místa – Hradčany, Vyšehrad, Pernštýn, Velehrad a horu Říp obklopenou nápisem KDE DOMOV MŮJ?, který odkazuje na stejnojmennou píseň. Budoucí česká hymna autorů Josefa Kajetána Tyla, který napsal slova, a Františka Škroupa, který složil hudbu, poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka dne 21. prosince 1834 v pražském Stavovském divadle.

Reliéf pamětní medaile, jejímž autorem je medailér Asamat Baltaev, DiS., předkládá opis KDE DOMOV MŮJ?, část notového zápisu písně, letopočet jejího vzniku 1834 a vlasteneckou symboliku – siluetu Hradčan a lipové ratolesti.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje přírůstek do sbírky i hodnotný dárek či regionální pozornost. Není bez zajímavosti, že také Stavovské divadlo se v roce 2019 dočkalo pohlednice od České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31464-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...