Zlatá mince 5000 Kč 2021 Cheb stand

Zlatá mince 5000 Kč 2021 Cheb stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021
Cena
23 190 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Nový pětiletý cyklus České národní banky, který se otevírá v roce 2021, připomíná nejvýznamnější městské památkové rezervace České republiky. První zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč, která byla vyražena v kvalitě standard, je věnována Chebu.

Město Cheb, budované od 11. století pod románským hradem na řece Ohři, se nachází v nejzápadnějším cípu České republiky. Po staletí stálo na pomezí prolínajících se vlivů Čech a Německa a díky působení dvou kulturních proudů se vyvinulo v jedinečný útvar s řadou osobitých rysů. Není proto divu, že jeho historické jádro bylo roku 1981 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Srdcem města je náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde najdeme takzvaný Špalíček, který je souborem jedenácti hrázděných kupeckých domů ze 14. století, dále barokní radnici či Pachelbelův dům, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dalšími dominantami Chebu jsou již zmíněný hrad, který je jediným představitelem císařské falce na našem území, kostel svatého Mikuláše či františkánský klášter.

Autorem mince je medailér Jiří Hanuš, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži České národní banky. Odborná komise ocenila zejména detailní ztvárnění dřevěné konstrukce na averzní straně mince. Do krovu, který je typickým rysem historických chebských domů, jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky. Reverzní straně pak vévodí koláž složená z nejvýznamnějších architektonických památek Chebu, které jsou vyobrazeny na půdorysu městské památkové rezervace.

V desetidílném cyklu zlatých mincí se dále představí tato města: Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor. V nabídce České mincovny najdete také dřevěnou sběratelskou etuji, do které si můžete uložit kompletní kolekci.

Specifikace

Číslo
22105-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...