Zlatá mince 5000 Kč 2021 Jihlava stand

Zlatá mince 5000 Kč 2021 Jihlava stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
září 2021
Orientační cena
25 400 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Nový cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou druhou emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Jihlavy.

Malá vesnice na břehu řeky Jihlavy se zpočátku ničím nelišila od jiných středověkých tržních osad. To se však změnilo v polovině 13. století, kdy zde došlo k objevu bohatých stříbrných žil. Stříbrná horečka přilákala horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy, a protože vesnice jejich potřebám nestačila, začalo se na protějším břehu řeky budovat nové, velkoryse pojaté město. Nejen z důlního podnikání, ale také z ražby mincí plynulo velké bohatství, které vedlo ke kolonizaci okolního kraje. Stříbrná pokladnice českých zemí získala královská privilegia a brzy se stala jedním z nejmocnějších měst naší vlasti. Movití podnikatelé budovali nákladné kamenné domy, jako poděkování Bohu vznikaly honosné kostely a všechno to bohatství chránily mohutné hradby. Přestože stříbra ubývalo, hornická činnost se v Jihlavě provozovala celých 500 let. Není divu, že historické jádro města bylo v roce 1982 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil medailér Luboš Charvát. Na reverzní stranu mince umístil koláž složenou z architektonických perel Městské památkové rezervace Jihlava. Na averzní straně vyobrazil postavu anděla na nebesích z kostela sv. Ignáce z Loyoly, který drží barokní městský znak. Kolem anděla je patrné městské opevnění, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky.

Sbírku zlatých mincí z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22106-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...