Zlatá mince 5000 Kč 2024 Olomouc stand

Zlatá mince 5000 Kč 2024 Olomouc stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Cena
35 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou sedmou emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Olomouce.

Osídlení střední Moravy sahá do nejstarších dob. Našly se zde stopy kultur z dob kamenné i bronzové. Žili zde Keltové, Germáni, Římané a Slované. V časech Velkomoravské říše zde vznikaly kostely i sídla mojmírovských velmožů a Přemyslovci zde vybudovali hrad. Od středověku až do třicetileté války byla Olomouc hlavním a největším městem na území Moravy. Významu hospodářského, správního, vzdělanostního a církevního centra bohatého regionu Hané odpovídala honosná architektura kostelů, církevních i světských paláců, univerzitních budov, radnice či tří až čtyřpatrových měšťanských domů na hlavních náměstích a ulicích. Díky své strategické poloze plnila moravská metropole také vojenskou funkci – v 18. století byla přebudována na pevnost a stala se sídlem velkých vojenských posádek. Právě opevněná část Olomouce, která byla uzavřena hradbami a přístupná jen městskými branami, se roku 1971 stala městskou památkovou rezervací. Po Praze se jedná o druhou nejrozsáhlejší rezervaci v celé České republice.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických olomouckých staveb. Na reverzní straně najdete půdorys a věž gotického kostela svatého Mořice a barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je památkou UNESCO. Averzní strana je pak věnována olomouckému orloji. Kompozici dotvářejí heraldická zvířata České republiky.

Zlaté mince z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22405-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...