Zlatá mince Dobové pohlednice Piešťany - Berlolamač SK proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Piešťany - Berlolamač SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Piešťany a jejich sochu berlolamače.

Oblast dnešních Piešťan obývali již pravěcí lidé, které sem přilákaly minerální prameny, jež v zimě nezamrzaly. O mnoho staletí později zázračná moc termální vody a sirného bahna vedla k vybudování lázní, které pomáhají statisícům pacientů od bolestí pohybového aparátu. Největší a nejvyhledávanější lázně na Slovenku nabízejí vedle léčivé síly přírody také jedinečnou lázeňskou kulturu, která vznikala od 18. století. Litografická pohlednice, která posloužila jako předloha balení mince, předkládá lázeňský dům pojmenovaný po císaři Františku Josefu I., lázeňskou dvoranu Kursalon, Napoleonské lázně a kapli. „Život v Piešťanech na konci 19. století přibližuje pohled do ulice před lázeňským hotelem Panský hostinec. Vyobrazení pěšáka připomíná způsob přepravy pacientů,“ vysvětluje znalec pohlednic Radoslav Chlapovič.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá symbol Piešťan v podobě muže, který zvítězil nad nemocí a triumfálně láme berlu. Berlolamač se stal výmluvným maskotem lázní na konci 19. století, kdy jej nakreslil Artur Heyer, a od roku 1933 dodává pacientům sílu monumentální bronzová socha od Roberta Kühmayera. Kompozici reverzu dotváří opis PIEŠŤANY. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2022.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76199-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...