Zlatá mince Dobové pohlednice Trenčín - Hrad SK proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Trenčín - Hrad SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Trenčínský hrad.

Trenčínský hrad,
který je dominantou města Trenčína a celého regionu Pováží, patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Byl budován od 11. století k ochraně obchodních cest, které spojovaly hornická města na středním Slovensku s Čechami, Moravou, Slezskem a Polskem. Ve 13. století se Trenčínský hrad stal sídlem Matúše Čáka Trenčanského – legendárního „pána Váhu a Tater“, který byl nejmocnějším mužem na Slovensku. Litografická pohlednice z konce 19. století, která posloužila jako předloha balení mince, předkládá nejen samotný hrad, ale také nedaleký kostel na Malé Skalce a ruiny kláštera na Velké Skalce. „Vyobrazení trenčínského hlavního náměstí s morovým sloupem a kostelem doplňuje pohled do interiéru tohoto svatostánku,“ dodává znalec pohlednic Radoslav Chlapovič.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá hrad ležící na skalnatém výběžku vápencových vrchů nad Trenčínem. Kompozici reverzu dotváří opis TRENČIANSKY HRAD. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2022.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76200-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...