Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evangelista proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evangelista proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Jan slaví svátek 24. června

Devátá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována svatému Janu Evangelistovi.

Svatý Jan měl zvláštní místo po boku Ježíše Krista. Byl jeho oblíbencem, jako jediný z apoštolů stanul pod jeho křížem a nakonec byl pověřen opatrováním Panny Marie. Proto bývá označován jako miláček Páně. Po Ježíšově smrti, v době krutého pronásledování křesťanů, byl Jan strašlivě mučen. Na příkaz římského císaře Domitiana byl vhozen do kotle s vroucím olejem, ale z nádoby smrti se zázrakem stala občerstvující lázeň. Císař se zalekl a nezraněného apoštola poslal do vyhnanství. Jan poté sepsal čtvrté kanonické evangelium, pročež se mu říká Evangelista, a také kontroverzní knihu Zjevení, jež je známá pod jménem Apokalypsa. Světec se pro své literární nadání stal patronem všech teologů a spisovatelů, ale také knihkupců, knihtiskařů, vazačů knih, výrobců papíru a mnoha dalších. Je ochráncem přátelství. Pomáhá při otravě, popáleninách, bolesti nohou a epilepsii.

Medailér David Kružliak umístil na reverzní stranu mince polopostavu svatého Jana se dvěma typickými atributy. Prvním je orel, který symbolizuje Janovu vzletnou a vysokou teologii. Druhým je kalich odkazující na legendu o otráveném víně, které Janovi nedokázalo ublížit. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SVATÝ JAN EVANGELISTA – SAINT JOHN THE EVANGELIST. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76108-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...