Zlatá mince Patroni - Svatý Urban SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Urban SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 750 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

Další zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svatému Urbanovi z Langres.

Urban se roku 374 stal biskupem v burgundské obci Langres. Z titulu nejvýznamnějšího biskupského stolce tehdejší Galie zakládal kostely a obracel na víru pohany. Jeho moc však některým lidem nebyla po chuti, a tak se rozhořely politické nepokoje. Aby si zachránil holý život, Urban musel uprchnout ze svého sídla. Podle legendy se ukryl na vinici, kde se ho ujali vinohradníci a vinaři. Biskup si obětavé lidi oblíbil a učinil z nich křesťany. S jejich pomocí pak potají vykonával svůj úřad. Cestoval z vinice na vinici, kázal a šířil křesťanství. Víno měl ve velké úctě, neboť křesťanská nauka ho ztotožňuje s krví Ježíše Krista. Vykonal i četné zázraky – například jednou své pronásledovatele zahnal krupobitím, ale vinné révě se vůbec nic nestalo. Není divu, že ho všichni lidé pracující s vínem přijali za svého svatého patrona. Oblíbili si ho také bednáři a zahradníci. Pomáhá alkoholikům a chrání úrodu před bouřkami, mrazem, snětí a plísněmi.

Medailér David Kružliak při tvorbě reverzní strany mince respektoval ikonografii, podle které náleží svatému Urbanovi biskupské a vinařské atributy – berla, mitra, hrozen vína a vinná réva. Kompozici dotváří ještě dvoujazyčný opis SV. / ST. URBAN. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76340-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...