Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro investory
  3. Investiční mince Český lev
  4. Zlatá pětiuncová investiční mince Český …
Zpět

Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Cena (osvobozeno od DPH)
252 782 Kč
Stav skladu
Do 10 dnů
Číslo
75589-610
Sběratelská série


Český lev 2019

Významné světové banky a mincovny se pyšní svými vlastními investičními mincemi. Jak jejich označení napovídá, spíše než sběratele a numismatiky lákají především investory, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez zlata a dalších drahých kovů. Protože Česká republika své ryze investiční mince dosud nemá, přichází „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny vydávaná v zahraniční licenci.

Světoví emitenti volí pro své investiční mince snadno rozpoznatelné národní motivy. Tématem rakouské mince „Wiener Philharmoniker“ je jeden z nejuznávanějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě. Kanadský „Maple Leaf“ nese oficiální státní znak v podobě javorového listu. Jihoafrický „Krugerrand“ je zasvěcený nejen historickému prezidentovi Paulu Krugerovi, ale také státnímu symbolu v podobě antilopy skákavé. Rovněž řada dalších zemí na svých investičních mincích vyobrazuje národní zvířata. Americký „Eagle“ patří majestátnímu orlu bělohlavému, čínská „Panda“ černobílé pandě velké a australský „Kangaroo“ zástupci pro protinožce charakteristických klokanů. Ani investiční mince České mincovny nejsou výjimkou – patří českému lvu a vedle něj také svatováclavské orlici.

V roce 2019 dostal reliéf pětiuncové mince obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka ražby zůstala zachována. Reverzní straně investiční ražby dominuje ležící dvouocasý lev v netradičně realistickém pojetí, který střeží Svatováclavskou korunu spolu s plamennou orlicí vyvedenou na štítu. Autorem původní kompozice se stal medailér Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak své mistrovské dílo nestihl dokončit. V jeho práci proto pokračuje Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k ražbě investičních mincí České mincovny – nese jméno a profil královny Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Mince je vyražena z ryzího zlata o hmotnosti pětinásobku trojské unce – celosvětově uznávané měrné jednotky – a je osvobozena od DPH. Celkový emisní náklad čítá 200 kusů – 185 kusů je k dispozici samostatně a dalších 15 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.

 

Materiál
Zlato
Váha
155,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75589-610
Emisní náklad
185 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD