Zlatá půluncová medaile Gregor Mendel proof

Zlatá půluncová medaile Gregor Mendel proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2022
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2022

V roce 2022 si připomínáme 200. výročí narození Gregora Mendela – otce genetiky. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Vzhled, temperament, inteligence – to všechno rodiče přenášejí na své potomky. Ale podle jakých zákonitostí? Na otázku, která lidstvo fascinovala po tisíce let, odpověděl až slezský rodák v 19. století… Gregor Mendel pocházel z rolnické rodiny. Od dětství pomáhal svému otci pěstovat ovocné stromy a chovat včely, ale byl mimořádně inteligentní a toužil po studiu. Školné rodinu vyčerpávalo, a proto mladík vstoupil do starobrněnského kláštera. Kariéra duchovního totiž tehdy představovala jednu z mála možností, jak financovat vzdělání. Díky tomu, že Augustiniáni podporovali vědecké bádání, mohl všestranně nadaný Mendel studovat nejen teologii, ale také matematiku, fyziku a biologii. Byl zapáleným meteorologem, věnoval se málo známé teorii pravděpodobnosti a překvapivě navázal na své rolnické kořeny. Od roku 1856 se zabýval experimenty s dědičností a pro své bádání si vybral hrách setý. V průběhu deseti let vypěstoval na třicet tisíc rostlin, které vzájemně křížil. Pozoroval, jak se u nich mění charakteristické vlastnosti – například tvar a barva semen, která mohla být kulatá a hranatá nebo žlutá a zelená. Mendel využil všechny znalosti, které získal při studiu přírodovědy a statistiky, a s postupem času odhalil základní zákony dědičnosti. Jeho přelomová nauka, kterou bylo možné aplikovat na rostliny, zvířata i lidi, byla zprvu označována jako mendelismus. Dnes ji celý svět zná a respektuje jako genetiku.

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil výtvarný návrh autorské dvojice, kterou tvoří medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS. Zatímco averzní straně vévodí portrét Gregora Mendela s brýlemi, reverzní strana předkládá stylizované hrachové lusky. Obě strany propojuje tabulka rozdělení genotypů.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31736-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS. / Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS. / Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...