Zlatá půluncová mince Franz Kafka proof

Zlatá půluncová mince Franz Kafka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2023
Emisní náklad
100 ks
Cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Franz Kafka.

Přestože se Franz Kafka nepovažoval za spisovatele, zařadil se mezi nejvlivnější osobnosti literatury 20. století. Přitom nechybělo mnoho a znal by ho jen úzký okruh zasvěcených. Za svého krátkého života vydal tento pražský, německy píšící literát několik krátkých prací – například povídku Proměna. Své rané texty zničil a stejný osud měl potkat i jeho vrcholné dílo, jenže spisovatel Max Brod se rozhodl vzepřít poslednímu přání svého přítele. Kafkovy existencialistické spisy zachránil a postupně je představil celému světu. Čtenáři, kterým se do rukou dostaly například romány Amerika, Proces a Zámek, zakusili stísňující pocity izolovanosti, úzkosti a bezvýchodnosti vyvolané absurdním byrokratickým zřízením moderní společnosti. Kafka považoval měnící se svět za vězení bez mříží, ze kterého není úniku. Prostřednictvím bizarních situací a tragikomických momentů vyjadřoval marnost a bezvýslednost lidského snažení. Jeho strach z odlidštění světa je dnes možná ještě aktuálnější než v době, kdy o něm psal…

Při tvorbě reverzní strany mince se medailér MgA. Josef Oplištil inspiroval povídkou Proměna, která pojednává o muži, z něhož se stal obří hmyz. Portrét Franze Kafky plynule přechází v obálku knihy, jejíž listy se mění na hmyzí nohy. Vedle spisovatelova jména dotvářejí kompozici reverzu ještě jeho životní letopočty 1883–1924. Na averzní straně pak z knihy vystupují nejen broučí končetiny, ale také americká vlajka, silueta Pražského hradu a symbol paragrafu. Tyto motivy odkazují na Kafkovy romány Amerika, Zámek a Proces. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti. Ten prostřednictvím Kafkových skic připomíná jeho nejznámější díla.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76304-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...