Zlatý dukát Doba Karla IV. - Karlštejn proof

Zlatý dukát Doba Karla IV. - Karlštejn proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
1000 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Doba Karla IV.

Nejvýznamnějšího rozkvětu dosáhla česká země bezesporu za vlády Karla IV. To, co obvykle považujeme za nejtypičtější hodnoty našeho kulturního dědictví, má kořeny právě v době panování „Otce vlasti“. Jeho odkaz spočívá nejen v řadě smysluplných politických rozhodnutí, uměleckých skvostech a podpoře vzdělávání. Vláda Karla IV. byla výjimečně příznivá pro všechny bez sociálních, náboženských či politických rozdílů. Snad žádný český vladař nezaštítil svou zemi tak dlouhodobou prosperitou a mírem.

Mimořádnost této osobnosti se odráží také ve zlatých dukátech ze série Doba Karla IV., jejichž emisi připravila Česká mincovna. Série opěvuje tři monumenty, které jsou spojeny se 14. stoletím, zlatým věkem českých dějin – Karlštejn, katedrálu sv. Víta a Karlův most.

Hrad Karlštejn zaujímá zcela výjimečné postavení mezi českými hrady. Měl původně sloužit jako důstojné místo pro uložení královských pokladů, svatých relikvií a korunovačních klenotů. Jeho základní kámen byl položen 10. června 1348 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Stavba samotná pak probíhala v letech 1348-1357. Vnitřní výzdoba byla dokončena v roce 1365.
Hrad je situován přibližně 30 km od Prahy v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Jedná se o velmi důmyslnou a přitom působivou stupňovitou stavbu složenou z architektonických skvostů počínaje Studniční věží, budovou Purkrabství, Hodinovou věží až po Císařský palác a věže Mariánskou a Velkou. Součástí Karlštejna je proslulá kaple Svatého kříže, největší svého druhu na světě, se 129 deskovými obrazy gotického malíře Mistra Theodorika. Dalším unikátem je hradní studna hluboká 81 metrů, která nemá vlastní pramen a voda do ní byla přiváděna z potoka pod hradem. Okov byl vytahován a spouštěn lidmi šlapajícími v kole.
Od roku 1918 je hrad ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. V roce 1962 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Mimořádnosti této sebevědomé stavby věnovala Česká mincovna vlastní exkluzivní emisi. Zlatý dukát Karlštejn ze série doba Karla IV. je skutečným uměleckým dílem, jehož předlohy se zhostil proslulý výtvarník, MgA. Josef Oplištil. Na averzu dukátu z ryzího zlata je vyobrazen celkový pohled na Karlštejn a dvojjazyčný název stavby. Reverzu dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Investiční zlatý dukát Karlštejn je vydán v nákladu 1000 ks.

Zlato má mezi drahými kovy odjakživa výjimečné postavení a jeho vlastnictví bylo vždy symbolem blahobytu. Nákup uměleckého zlata pak přidává investicím na kultivovanosti a kráse. Ceny zlata nyní po propadu stagnují a dle prognóz se připravují na další nárůst. Využijte tedy příležitost výhodného nákupu a vyšperkujte si zlatým dukátem Karlštejn svou drahocennou sbírku.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30933-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...