Zlatý dukát Doba Karla IV. - Karlův most proof

Zlatý dukát Doba Karla IV. - Karlův most proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
1000 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Doba Karla IV.

Těžko bychom v naší historii hledali dalšího panovníka, který své vlasti věnoval tak mimořádnou pozornost jako Karel IV. Jako poctu jeho zásluhám připravila Česká mincovna unikátní sérii Doba Karla IV., která oslavuje tři památky spojené s rozkvětem naší země – Karlův most, Karlštejn a katedrálu sv. Víta. Český a německý král a římský císař Karel IV. se narodil 14. 5. 1316 v Praze. Byl nejstarším synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Po narození dostal jméno poplatné rodu Přemyslovců – Václav. Dětství strávil na výchově ve Francii, kde se mu dostalo kvalitního vzdělání.

Po svém návratu do Čech spatřil Karel IV. jen zubožené království. Rozhodl se tedy navrátit své vlasti lesk a slávu. Vydal mnohé důležité listiny, založil četné instituce a rozhodl o význačných stavbách, které dosud odrážejí velikost panovníkova ducha. Ustanovil Pražské vysoké učení, a učinil tak Prahu evropským centrem vzdělanosti. Založil Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí. Pražský hrad se za jeho vlády dočkal obnovy královského paláce, pokračování prací na katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a kaple sv. Václava. Dalším jeho počinem a jedním ze světoznámých symbolů Prahy je Karlův most.

Karlův most spojuje Staré Město s Malou Stranou. Je dlouhý přes půl kilometru a tvoří ho 16 oblouků. Most je z Malé Strany uvozen větší a menší malostranskou mostní věží, ze strany Starého Města pak Staroměstskou mosteckou věží. Památka je unikátní uměleckou galerií pod širým nebem, most je zdoben 30 převážně barokními sousošími, z nichž nejstarší je Jan Nepomucký z roku 1683, který má Prahu chránit před povodněmi. Umučené tělo právě Jana Nepomuckého bylo z mostu v roce 1393 svrženo na příkaz Václava IV. V místě svržení se na kamenném zábradlí nachází proslulý kovový křížek.
V prostoru, kde most stojí, býval nejprve přechod přes svázané klády. Z 10. století jsou již doklady o dřevěném mostě. Ten ovšem špatně odolával větší vodě. Vladislav II. tedy nechal postavit kolem roku 1170 most kamenný, který nesl jméno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roce 1342. Do dnešního dne se z Juditina mostu zachoval románský reliéf uvnitř menší malostranské věže.
Základní kámen současného Karlova mostu položil král v roce 1357 a k jeho stavbě přizval architekta Petra Parléře, který svůj nesmazatelný rukopis vtiskl také do katedrály sv. Víta či Staroměstské mostecké věže. Most původně známý jako Kamenný či Pražský se stavěl z pískovcových kvádrů a byl dokončen v roce 1402. Byl to jediný pražský most přes Vltavu až do roku 1845. Jméno po Karlu IV. nese až od roku 1870.

Zlatý dukát Karlův most ze série Doba Karla IV. nese nezaměnitelný rukopis známého českého medailéra, MgA. Josefa Oplištila. Ten na averzu vyobrazil Karlův most v celé jeho kráse počínaje Staroměstskou mosteckou věží až k oběma věžím Mosteckým na Malé Straně. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Zlatý dukát je vydán v limitované sérii 1000 ks.

Zlato je odpradávna uznáváno jako platidlo a prostředek směny, jeho současná cena je přímo úměrná jeho vzácnosti. Vývoj ceny zlata byl ve 20. století poměrně dramatický, nyní se však krátkodobě drží na velmi příznivých hodnotách, které vybízejí k nákupu.

Zlatý dukát Karlův most z mimořádné série České mincovny Doba Karla IV. zhodnotí nejen vaše peníze z pohledu zajímavé investice, ale z hlediska uměleckého významu také celou vaši kolekci.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30934-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...