Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Kytice stand
Zpět

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Orientační cena (včetně DPH)
1 990 Kč
Stav skladu
květen 2020
Číslo
31517-750
Sběratelská série


Kytice

K největším pokladům české literatury patří bezpochyby Kytice. Neopakovatelné kouzlo vybraných básní Karla Jaromíra Erbena se stalo inspirací pro sedmidílnou sérii České mincovny. První stříbrná medaile je věnována básni, která dala jméno celé sbírce.

Titulární báseň Kytice je se šesti slokami nejkratší z celé knihy. První tři sloky vyprávějí o sirotcích, kteří pro svou matku truchlili tolik, že se její duše vrátila v podobě kvítků, které pokryly její mohylu. „Pověst o prvopočátku mateřídoušky, tak jak tuto jest uvedena, vypravuje se v bývalém kraji Klatovském v Čechách; i pošla bezpochyby z pouhého výkladu slova samého: mateří douška, totiž matčina duše, vysvětlil Erben v doslovu ke svému dílu. Další sloky však dávají tušit, že báseň je ve skutečnosti vlasteneckou alegorií. Sbírka totiž vznikla v době Bachova absolutismu, který potlačoval české kulturní snahy. Matka se tak stává symbolem vlasti, její děti představují národ a květy mateřídoušky se mění v pověsti, které dávají vlastencům naději a víru v lepší budoucnost…

Medailér MgA. Jan Hásek, autor stříbrných medailí, se při tvorbě nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka. Averzní straně pak vévodí květ mateřídoušky a hřbitov posetý hroby a kříži. U jednoho z hrobů porostlého kvítky stojí siluety dětí, na které shlíží duch jejich zemřelé matky.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslo
31517-750
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
květen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna