Stříbrná mince 200 Kč 2024 Karel Škréta proof

Stříbrná mince 200 Kč 2024 Karel Škréta proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
červenec 2024
Orientační cena
790 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, připomíná 350. výročí úmrtí malíře Karla Škréty.

Přestože Karlu Škrétovi zemřel otec, když mu byly pouhé tři roky, jeho dospívání bylo šťastné. Osvícení strýcové se postarali o jeho kvalitní vzdělání a podporovali jeho nesporný výtvarný talent. Malířství se vyučil u mistra na královském dvoře, jenže pak přišla bitva na Bílé hoře a jeho evangelická rodina byla postižena perzekucemi. V osmnácti letech proto Škréta musel odejít do ciziny. V Německu, Švýcarsku a Itálii se mu naštěstí otevřel zcela nový svět. Pobýval v nejvýznamnějších uměleckých centrech 17. století – zamiloval si především Benátky – a dokonale se seznámil s tím nejlepším, co nabízelo rodící se baroko. Nový styl, který se vyznačoval návratem ke křesťanským motivům či kyprými tvary a dynamikou postav, si Škréta osvojil s velkou suverenitou. Když se pak po deseti letech v exilu vrátil domů, rychle se ukázalo, že není jen nadaným malířem, ale také cílevědomým oportunistou. Pragmaticky konvertoval ke katolické víře a svůj pobyt ve vyhnanství prohlásil za studijní cestu. Díky tomu velmi rychle uspěl v restitučních sporech a stal se zámožným a váženým mužem. Záhy se zařadil k nejvyhledávanějším umělcům své doby. Do gotické Prahy totiž přinesl nový sloh, zdobný a mohutný, který podtrhoval postavení nových pánů české země – Habsburků a katolické církve. Maloval oltářní plátna, podílel se na výzdobě kostelů a klášterů, portrétoval šlechtice, duchovní i měšťany. Ponuré prostředí prosvětlil třpytem pokrokové Itálie, ale současně rozvíjel svůj vlastní, bytostně osobní styl. Právem je dnes veleben jako zakladatel českého baroka…

Jako předloha pamětní mince posloužil výtvarný návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise České národní banky ocenila především „kvalitní portrét Karla Škréty a detailní ztvárnění obrazu Svatá rodina s motivem tří světic sv. Barbory, sv. Kateřiny a sv. Doroty.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22402-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...