Stříbrná mince 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský proof

Stříbrná mince 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce, kdy si připomínáme 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského, vychází stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena v kvalitě proof.

Novinář a básník s ostrým perem, politik a kritik s bystrou myslí, nekompromisní a odvážný vlastenec – takový byl Karel Havlíček Borovský. Autor více než dvou tisíc literárních děl proslul jako zakladatel české politické žurnalistiky. Postupně vedl Pražské noviny, Národní noviny a Slovana, jejichž prostřednictvím zveřejňoval své nadčasové demokratické myšlenky. Jeho mistrovské vyjadřování mu dovolilo bravurně argumentovat, ale také tnout do živého. Jen málokdy si odpustil kousavou satiru a za své útočné články stanul hned dvakrát před soudem. Přestože byl osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do vyhnanství v tyrolském Brixenu. Jeho boj s rakouským absolutismem je dodnes symbolem touhy po svobodě a boje proti útlaku.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise ocenila zejména vynikající Havlíčkův portrét na reverzní straně a nápaditou koláž z jeho děl na averzu, kde najdete Národní noviny a Slovana, ale také báseň Král Lávra.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22103-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...