1. Eshop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Milan Nový proof
Zpět

Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Milan Nový proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75505-711
Sběratelská série


Legendy čs. hokeje

V sérii „Legendy československého hokeje“ pochopitelně nesmí chybět nejlepší český střelec všech dob. Milanovi Novému vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

Kladenský centr
s přezdívkou „Balík“ byl postrachem brankářů doma i v zahraničí. V šestnácti sezonách nastřílel 470 branek v 633 zápasech a z domácího ledu si odnesl šest mistrovských titulů. Za československou reprezentaci pak odehrál 211 zápasů a vstřelil 120 gólů. Z každého ze sedmi mistrovství světa, na kterých startoval, si odnesl drahý kov – z toho dvě zlaté medaile – a z olympiády v Innsbrucku si přivezl stříbro. Z takového množství gólů bychom jen těžko vybírali jeden stěžejní, ale Milan Nový v tom má jasno. Za svůj největší triumf považuje branku, kterou vstřelil v Kanadském poháru 1976, kde hráli skutečně nejlepší hokejisté světa. Úspěšná střela, která přišla čtyři minuty před koncem utkání, zajistila Čechoslovákům historické vítězství 1:0 nad nepřemožitelnými Kanaďany. „Vyhrát nad nejlepšími kanadskými profesionály na jejich ledě, to už je něco!“ vzpomíná kanonýr.

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, předkládá dobový portrét Milana Nového doplněný číslem jeho dresu 6. Vedle hokejistova jména uvádí opis ještě následující: MISTR SVĚTA 1976, 1977 / ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF A ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny jsou vydávány v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese následující nezbytné atributy – portrét a jméno panovnice Alžběty II., státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST) a rok emise 2020.

Nezapomeňte, že hokejovou minci si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku.

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
75505-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
únor 2020
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST