Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evanjelista SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evanjelista SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Jan slaví svátek 24. června

Zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svatému Janu Evangelistovi.

Svatý Jan měl zvláštní místo po boku Ježíše Krista. Byl jeho oblíbencem, jako jediný z apoštolů stanul pod jeho křížem a nakonec byl pověřen opatrováním Panny Marie. Proto bývá označován jako miláček Páně. Po Ježíšově smrti, v době krutého pronásledování křesťanů, byl Jan strašlivě mučen. Na příkaz římského císaře Domitiana byl vhozen do kotle s vroucím olejem, ale z nádoby smrti se zázrakem stala občerstvující lázeň. Císař se zalekl a nezraněného apoštola poslal do vyhnanství. Jan poté sepsal čtvrté kanonické evangelium, pročež se mu říká Evangelista, a také kontroverzní knihu Zjevení, jež je známá pod jménem Apokalypsa. Světec se pro své literární nadání stal patronem všech teologů a spisovatelů, ale také knihkupců, knihtiskařů, vazačů knih, výrobců papíru a mnoha dalších. Je ochráncem přátelství. Pomáhá při otravě, popáleninách, bolesti nohou a epilepsii.

Medailér David Kružliak umístil na reverzní stranu mince polopostavu svatého Jana se dvěma typickými atributy. Prvním je orel, který symbolizuje Janovu vzletnou a vysokou teologii. Druhým je kalich odkazující na legendu o otráveném víně, které Janovi nedokázalo ublížit. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SVATÝ JAN EVANGELISTA – SAINT JOHN THE EVANGELIST. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76201-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...