Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Strážci českých hor

Druhým dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Krkonoš jménem Krakonoš.

Krkonoše
jsou nejvyšším pohořím v České republice, a není proto divu, že se mohou chlubit největším horským duchem. Nikdo nedokáže říct, kdy a jak Krakonoš přišel na svět – možná proto, že může měnit podobu a s oblibou se převtěluje do rozličných tvorů i předmětů. V průběhu staletí ho lidé popisovali všelijak. Někteří se v Krkonoších setkali s obrem, jiní s trpaslíkem. Další narazili na mnicha, horníka, myslivce či starce i na divokého koně, žábu, kohouta, havrana nebo démona s parohy. Většina z nás si však Krakonoše vybaví jako statného vousatého horala, který občas škádlí pocestné a přináší špatné počasí, ale jinak je spravedlivým zastáncem chudých v boji proti chamtivé vrchnosti.

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na krkonošskou přírodu, které vévodí Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v České republice. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE. Reverzní straně pak vévodí Krakonoš v podobě obra. Jeho majestátní plnovous splývá po horských vrcholech a na krempě klobouku mu sedí věrná sojka, která nosí novinky ze všech koutů Krkonoš. Kompozici reverzu dotvářejí ještě charakterističtí zástupci krkonošské flóry.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31635-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...