Stříbrná medaile Mandala - Zdraví proof

Stříbrná medaile Mandala - Zdraví proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Cena
1 390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Třetí stříbrná medaile České mincovny z dárkového cyklu pro každou příležitost nese mandalu s motivem zdraví.

Slovo mandala pochází ze staroindického sanskrtu a lze ho přeložit jednoduše jako kruh. Jeho význam už ale tak jednoduchý není – představuje nekonečno, dokonalost, rovnováhu, jednotu, … Mandaly mají podobu kruhového obrazce se středem, z něhož – či do něhož – směřují symetricky uspořádané tvary. Vedle tvarů, které symbolizují mužskou energii, obsahují mandaly také barvy, které zastupují energii ženskou. Barvy proto nesmějí chybět ani na stříbrných medailích. Síla každé mandaly je schovaná v jejím středu, kde všechno začíná i končí, a tak je doprostřed medaile vsazen skleněný kámen. Přestože si lidé spojují mandaly především s civilizacemi jižní Asie, jejich variace se vyskytují napříč časem, kulturami i náboženskými a filozofickými systémy – stačí se podívat na okna evropských katedrál nebo na lapače snů amerických Indiánů. Představují nástroj pro relaxaci, meditaci a sebepoznání, ale také pro řešení problémů či plnění přání. Protože největším přáním je pro mnoho lidí pevné zdraví, stalo se motivem třetí dárkové mandaly České mincovny.

Stříbro je odnepaměti pomocníkem v nemoci. Už starověcí Řekové si všimli, že v amfoře se stříbrnou mincí zůstává voda déle čerstvá. Egyptští lékaři zase používali stříbrné stehy, aby zabránili infekci. Ve středověku šlechta hodovala ze stříbrného nádobí a to ji pomáhalo chránit před morem. Podobný efekt měla i stříbrná lžička, která se v bohatých rodinách používala jako tradiční dárek pro novorozence. Čím to je, že drahý kov ochraňuje naše zdraví? Stříbro brzdí aktivitu enzymů, které se podílejí na dělení buněk, a podstatně tak zpomaluje množení bakterií.

Averzní strana medaile, jejíž autorkou je mladá medailérka Kristýna Šánová, nese kolorovaný ornament – ne nepodobný pohledu do kaleidoskopu – se skleněným středem. Barvou mandaly zdraví je zelenomodrá, která má léčivý potenciál, podporuje rozvoj a růst, tiší bolest, uklidňuje, odplavuje smutek a přináší svěžest. Reverzní strana medaile, která je reliéfní, je společná celé řadě mandal České mincovny.

Dárková medaile představuje originální talisman. Další mandaly, které najdete v nabídce České mincovny, nesou motivy lásky a přátelství.

Specifikace

Číslo
31514-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
černá koženková etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...