Zlatá mince Dobové pohlednice - Levoča SK proof

Zlatá mince Dobové pohlednice - Levoča SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Levoču.

Když ve 13. století Tataři zpustošili slovanské osady na východě Slovenska, pro odlehlý kraj to byla pohroma. Uherský král však prozíravě pozval kolonisty ze Saska, kteří oblast znovu osídlili. Tak vznikla Levoča, která se stala svobodným královským městem s mnoha privilegii. Nejvýznamnějším bylo právo skladu udělené roku 1321. Tato výsada ukládala kupcům, kteří procházeli městem, povinnost zdržet se a několik dní prodávat své zboží. Obyvatelé a návštěvníci Levoče tak mohli vybírat ze širokého sortimentu a kupci museli využívat místní služby – od hostinců přes sklady po strážnice. Město díky svému bohatství vzkvétalo a stalo se centrem renesance a humanismu. V této době vznikaly četné umělecké skvosty – například dechberoucí dřevěný oltář od Mistra Pavla z Levoče, který je nejvyšším svého druhu na světě. Éra slibného rozvoje však záhy skončila. Požár, epidemie, vleklá válka s konkurenčním městem Kežmarkem, protihabsburské povstání – to všechno přispělo k postupnému úpadku města. Přesto Levoča zůstala střediskem Spiše a v 19. století se stala srdcem slovenského národního obrození. Právě sem odešli štúrovci, o kterých se dodnes zpívá ve slovenské hymně… Historická pohlednice z přelomu 19. a 20. století, která posloužila jako předloha pro balení mince, předkládá nejen centrum Levoče, jež je zapsáno na seznamu UNESCO, ale také pověst o zdejší Bílé paní.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Jana Štekla, předkládá historickou radnici v Levoči s kostelem svatého Jakuba. Kompozici dotváří opis LEVOČA. Protože mince České mincovny vychází v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), a rok vydání 2024.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76495-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Jan Štekl
Autor reverzu
Jan Štekl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...