Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Strážci českých hor

Podle lidových pověstí se o naše pohoří starají nadpřirození ochránci. K lidem, kteří se k horám chovají s úctou, jsou tito duchové laskaví a velkorysí, ale jakmile horské přírodě někdo ublíží, se zlou se potáže… První takovou bytostí, kterou představuje zlatá medaile z cyklu Strážci českých hor, je Muhu. Ten je vládcem Jizerských hor, které jsou domovem České mincovny.

Jizerské hory
byly dlouho osiřelé – neměly patrona, který by je chránil a dával pozor na zdejší lid. Až jednoho dne se jich zželelo dvěma mocným duchům. Krakonoš, který vládl v Krkonoších, a Rampušák, jehož královstvím byly Orlické hory, za pomoci kouzel stvořili mlžnou bytost, která vystoupila z puklé skály. „Měla na sobě namodralý plášť, jehož knoflíky byly z jizerského safíru, a ve tváři vodové oči, ne nepodobné tůním na Čihadle nebo Knajpě. Voněla již z dálky jehličím a měla dlouhé prsty, podobné kořenům buků, které nevyvrátí ani ta největší vichřice. Když se jimi duch dotkl země, cítil každý její sebemenší záchvěv, i když přicházel až od Bílého Potoka nebo Černické skály,“ praví pověst. Stvořitelé dali novorozenému duchovi za úkol, aby dohlížel na svou zem a spravedlivě trestal i odměňoval její obyvatele. Chybělo mu už jenom jméno, když v tom se z lesa ozvalo táhlé soví zahoukání: muhúúú…

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na jizerskohorskou přírodu, ve které nechybí tetřívek a uschlý smrk. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MUHU – JIZERSKÉ HORY. Reverzní straně pak vévodí duch Muhu – divoce vyhlížející mužík s dlouhými vlasy, vousy a prsty – ve společnosti sýce rousného a charakteristických zástupců jizerskohorské flóry.

Sběratelská série představí ještě dalších pět horských duchů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31633-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...