Speciální emise - Zlatá mince Dobové pohlednice Banská Štiavnica Morový sloup SK proof

Speciální emise - Zlatá mince Dobové pohlednice Banská Štiavnica Morový sloup SK proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Dne 18. března 2023 zachvátil historické centrum Banské Štiavnice ničivý požár a plameny vážně poškodily řadu budov, jejichž hodnota je nevyčíslitelná. Osud středoslovenské metropole, která je klenotem zapsaným na seznamu UNESCO, nám v České mincovně není lhostejný, a tak jsme připravili mimořádnou emisi, která má jediný účel – pomáhat.

Speciální edice zlaté mince s motivem Banské Štiavnice se od běžného vydání liší pamětním razítkem a ručním číslováním na zadní straně pohlednice, do které je mince zasazena. Zakoupením poskytnete finanční prostředky na rekonstrukci města a na oplátku získáte skutečný sběratelský unikát.

Emisní limit číslované edice čítá pouhých 200 kusů. Podíl z prodeje každého kusu věnujeme Banské Štiavnici. Obnova sice potrvá roky, ale s vaší pomocí město nakonec nepochybně povstane z popela…

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Čtvrtá zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Banskou Štiavnici a její morový sloup.

Roku 1710 zachvátil hornická města na středním Slovensku mor, který se nevyhnul ani Banské Štiavnici. Přístupové cesty byly uzavřené, trhy zakázané, nežádoucí osoby vyhoštěné a každý občan byl povinen platit morovou daň. Nemocnice a chudobinec praskaly ve švech, a proto musely být vybudovány dva dočasné lazarety. Město se však s nákazou vypořádalo – již za rok bylo po epidemii a jako poděkování Bohu byl ve středu náměstí sv. Trojice vztyčen jednoduchý morový sloup, který byl v letech 1759–1764 honosně přestavěn podle barokního návrhu Dionýza Stanettiho. Vedle sochy Panny Marie obklopené andílky od té doby na Banskou Štiavnici dohlíží moroví světci a patroni horníků – sv. Šebestián, sv. František Xaverský, sv. Barbora, sv. Roch, sv. Kateřina a sv. Josef.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá morový sloup v celé jeho kráse. Kompozici dotváří opis BANSKÁ ŠTIAVNICA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76452-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...