Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský proof

Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2021
Cena
675 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

První stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená ve špičkové kvalitě proof, která vychází v roce 2021, je věnována Janu Janskému.

Jan Janský byl předním psychiatrem a neurologem, ale nesmrtelnost mu zajistil úplně jiný lékařský obor. Při záchraně pacientky, která se pokusila o sebevraždu, úspěšně provedl krevní transfuzi, která byla tehdy – na počátku 20. století – zakázána. Od té doby se pokoušel zjistit, proč stejný zásah jiným lidem nepomohl. V rámci výzkumu, který měl nalézt vztah mezi krví a duševními nemocemi, pak dospěl k převratnému poznání čtyř krevních skupin. Skutečný význam jeho objevu mu bohužel zůstal utajen. Transfuziologii se nevěnoval a jeho objev využili v praxi až jeho pokračovatelé…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil společný návrh dvou medailérů – Asamata Baltaeva, DiS., a Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila zejména „současné označení krevních skupin (0, A, B a AB) na líci a zdařilou kompozici portrétu a nápisu v podobě římského čísla IV na rubu“.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22101-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...