Stříbrná mince 200 Kč 2023 Jan Blažej Santini-Aichel proof

Stříbrná mince 200 Kč 2023 Jan Blažej Santini-Aichel proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
prosinec 2023
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Podoba českých zemí byla po staletí formována celou řadou uměleckých činností, ale žádná se neprojevila tak výrazně jako barokní stavitelství, které českým a moravským městům i vesnicím propůjčilo originální rytmus a harmonii. V 17. století se baroko stalo normou, ale našli se i takové osobnosti, které překročily jeho horizont. Jednou z nich byl Jan Blažej Santini-Aichel – tvůrce takzvané barokní gotiky, českého unikátu, který stavěl na kontrastu mezi novou barokní dynamikou a starými výrazovými prostředky gotiky. Santini se narodil roku 1677 s tělesnou vadou a zemřel již roku 1723. Za necelé čtvrtstoletí produktivního života však stihl navrhnout zhruba sto staveb. Při práci na klášterech, zámcích i hostincích geniálně uplatňoval své znalosti matematiky a geometrie, ale za všemi těmi tvary, oblouky a klenbami se skrývala ještě hluboká mystika starozákonní kabaly. Zatímco v interiérech Santini vytvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou, v exteriérech prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla. Odborná komise ocenila propracované a harmonické ztvárnění nejznámějších Santiniho staveb – kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci na averzní straně a kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na reverzu mince.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22304-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...