Zlatá mince Bájní tvorové - Gryf proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
7 490 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bájní tvorové

Na třetí zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje gryf.

V těle gryfa se snoubí rysy orla a lva
– nejčastěji bývá zobrazován s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Také jeho charakter je výsledkem kombinace obou těchto zvířat – je bystrý a silný a díky tomu je vládcem nad nebem i zemí. V antické mytologii gryf sloužil bohu slunce Apollónovi, bohyni moudrosti Athéně a bohyni pomsty Nemesis. Ve středověku byl ušlechtilý tvor vnímán jako symbol krále králů – Ježíše Krista –, a stal se proto vděčným námětem šlechtické heraldiky. Jenom v Čechách a na Moravě najdeme gryfa na sedmdesáti erbech a byl dokonce jedním ze štítonošů znaku Rakouska-Uherska.

Mytický kříženec orla a lva vévodí reverzní straně mince, která je dílem medailérky Márie Filové, DiS. Vyobrazení gryfa doprovází anglický opis GRIFFIN. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75686-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...