Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bájní tvorové

Na páté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje hydra.

Řecké město Lernu sužovala podle pověsti hadí nestvůra s bezpočtem hlav. Její jedovatý dech zamořoval pole a řeky a zabíjel nešťastné kolemjdoucí. Žádný smrtelník se jí nemohl postavit, ale naštěstí sem zavítal polobůh Héraklés. Zabití lernské hydry bylo jedním z nesplnitelných úkolů, které mu uložil král Eurystheus. Protože příšeře pomáhal obrovský rak s ostrými klepety, i hrdina si přivedl spolubojovníka. Héraklés nejprve pomocí zápalných šípů vylákal hydru z úkrytu a pak jí začal srážet hlavy kyjem. Na místě jedné však rázem vyrašily dvě nové. Pak do boje zasáhl Héraklův synovec Ioláos, který zapálil les a podával svému strýci hořící větve. Na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Nakonec jí Héraklés uťal i poslední hlavu, která byla nesmrtelná. Schoval ji pod kámen, kde od té doby záštiplně sní. Do žluči mršiny si pak namočil šípy – koho s nimi zasáhl, tomu nebylo pomoci.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75772-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...