Zlatá mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
7 490 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bájní tvorové

Osmá zlatá mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové je věnována kentaurům.

Kentauři – napůl lidé a napůl koně – jsou uvězněni mezi lidskou a zvířecí přirozeností. Na jedné straně prosluli jako animální symboly mužnosti, síly a vášně. Popudliví tvorové se obzvláště pod vlivem vína neváhali uchýlit k násilí. Na druhé straně však vynikali inteligencí a kultivovaností. Nejmoudřejším z kentaurů byl Cheirón, který se stal učitelem nejslavnějších řeckých hrdinů – Iásóna, Achilla a Hérakla. Své žáky učil tělesné zdatnosti, lukostřelbě, hodu oštěpem, zápasu, běhu a jízdě na koni, ale také skromnosti, bylinkářství, léčitelství nebo hudbě a zpěvu.

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince statného kentaura s napnutým lukem a doprovodila ho anglickým opisem CENTAUR. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75778-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...