Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bájní tvorové

Na sedmé zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Kerberos.

Strašlivý trojhlavý pes jménem Kerberos byl v řecké mytologii strážcem vchodu do podsvětí. Hlídal, aby se mrtvé duše nedostaly zpět do světa živých a naopak. Stal se symbolem bdělosti a ostražitosti, ale přesto ho několik starověkých hrdinů dokázalo přelstít. Nejprve se mu na kobylku dostal legendární Héraklés, který ho přemohl svou obrovskou silou, čímž splnil poslední z dvanácti nesplnitelných úkolů. Pěvec Orfeus, který chtěl z podsvětí přivést svou mrtvou lásku Eurydiku, použil na Kerbera svůj líbezný zpěv, kterým ho uspal. Aineiás, zakladatel římského národa, pekelného psa pro změnu uplatil. Použil k tomu medový koláč, pro který měl Kerberos slabost, a tato sladkost se pak nebožtíkům, kteří se báli cesty do záhrobí, dávala do rakve. Podle jiné pověsti měla k uklidnění Kerbera stačit pouhá hrst hlíny z podsvětí.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřenou štěkající obludu s ostnatým obojkem, kterou doprovodil anglickým opisem CERBERUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75776-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...