Zlatá mince Dobové pohlednice Telč - Historické centrum proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Telč - Historické centrum proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stala Telč.

Historickému jádru Telče – moravského města, které se nachází v půli cesty mezi Prahou a Vídní – vévodí královská vodní tvrz, rozsáhlý zámecký areál se zahradou a parkem, a především náměstí s nenarušeným komplexem historických domů. Tyto měšťanské stavby v renesančním, barokním a klasicistním stylu, které vynikají nezaměnitelnými podloubími a průčelími, jsou hlavním námětem pohlednice z konce 19. století, jež posloužila jako předloha balení mince. „První místopisné litografické pohlednice patří mezi sběratelské unikáty. Vydavatelé a výtvarníci si na nich dávali skutečně záležet. Nezbývá než obdivovat fortel umělců a tiskařů, kteří pohlednici, jež předkládá pamětihodnosti Telče ve zdobných rámečcích s českým předtiskem, povýšili na výtvarné dílo,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Medailérka Veronika Prokopová věnovala reverzní stranu mince nejen řadě měšťanských domů, ale také kostelu svatého Ducha, jehož pozdně románská věz je nejstarší dochovanou telčskou pamětihodností. Kompozici reverzu dotváří opis TELČ. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., letopočtu vydání 2022 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a telčské patrioty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76114-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Veronika Prokopová
Autor reverzu
Veronika Prokopová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...