Zlatá mince Bájní tvorové - Fénix proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Fénix proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Druhá zlatá mince České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové představuje Fénixe.

Slovo Fénix známe z řečtiny, ale bájní opeřenci obdaření nadpřirozenou mocí se vyskytují v mytologiích mnoha národů. V Egyptě je to Bennu, v Indii Garuda a Bherunda, v Persii Simorgh, v Gruzii Paskunji, v Arábii Anqa, v Turecku Konrul, v Tibetu Me Byi Karmo, v Číně Fenghuang a Zhu Que, v Japonsku Hō-ō a ve slovanských zemích známe ptáka Ohniváka. Každý z nich představuje jiné hodnoty – zatímco Fenghuang vyjadřuje harmonii ženského a mužského principu, Anqa byl natolik dravý, že ho Bůh musel zničit… Jedno však tito ptáci mají společné – jsou symbolem věčného koloběhu znovuzrození. Tento koloběh mívá následující podobu: starý Fénix jednou za pět století vzplane a zahyne, jen aby pak povstal z popela v plné síle.

V podání medailérky Márie Filové, DiS.,hořící Fénix rysy hned několika opeřenců – zobák a spáry orla, krk labutě a ocas páva. Tvora doprovází anglický opis PHOENIX. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Všech dvanáct zlatých mincí z cyklu Bájní tvorové si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75684-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...