Zlatá mince Bájní tvorové - Harpyje proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Harpyje proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bájní tvorové

Na čtvrté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje harpyje.

Řecký básník Hésiodos, který proslul jako kronikář příběhů antické mytologie, hovoří o třech harpyjích – napůl ženách, napůl dravých ptácích. Byly jimi Alléktó (Vichřice), Ókypeté (Rychloletá) a Kelainó (Mrákotná-temnomraká), ke kterým Hésiodův slavnější současník Homér přidal ještě Podargu (Rychlonohou). Dohromady byly zosobněním větru a bouře. Všudypřítomnými zlovolnými bytostmi – démony, kteří pronásledují dobré lidi – se harpyje staly až později a není bez zajímavosti, že dnes nežijí jenom v legendách. Když první španělští dobyvatelé dorazili do Amazonie, uviděli v korunách stromů obrovské ptáky s hlavami připomínajícími lidské. Jednalo se o orly, jejichž drápy jsou větší než medvědí a jejichž křídla mají rozpětí přes dva metry. Není divu, že dostali jméno harpyje.

V podání Asamata Baltaeva, DiS., je bájná harpyje krásná, ale přesto divoká a nebezpečná. Na reverzní straně mince má celé tělo pokryté peřím, přičemž lidskou má jenom tvář, a doprovází ji anglický opis HARPY. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75688-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...