Zlatá mince Dobové pohlednice Praha - Staroměstský orloj proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Praha - Staroměstský orloj proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
2000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Další pražskou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je Staroměstský orloj.

Historie přístroje, který měří nejen čas, ale také postavení nebeských těles, se začala psát roku 1410, a Staroměstský orloj se tak řadí k nejstarším na světě. Předkládá unikátní svědectví o technické zručnosti středověkých hodinářů a je jedinečným uměleckým dílem, ve kterém se snoubí řada rozličných stylů – od gotického po romantický. Pražský orloj je také opředen řadou pověstí, které praví, že jeho chod je spojen se samotnou existencí naší vlasti… „V době rozmachu pohlednic na konci 19. století, kdy se vydavatelé předháněli v rozmanitosti, byla unikátní pražská dominanta častým námětem jejich tvorby. Pohlednice s orlojem byly většinou orientovány na výšku, jak k tomu vybízí charakter stavby, a pohlednic koncipovaných na šířku je proto mnohem méně,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Matěje Funka, dominuje astronomický ciferník Staroměstského orloje, za kterým je patrná silueta celé stavby. Kompozici dotváří opis PRAHA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2022.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76113-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Matěj Funk
Autor reverzu
Matěj Funk
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...