Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Třetí stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje gryfa.

Nejstarší zmínky o existenci gryfů – kříženců orlů a lvů – sahají do třetího tisíciletí před naším letopočtem a pocházejí z Mezopotámie. V kolébce civilizace tyto ušlechtilé bytosti plnily symbolickou funkci strážců městských bran. Legendy praví, že kde se gryf jednou usadí, odtamtud ho už nikdo nedokáže vyhnat, a tak se stal zosobněním houževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlání bránit svůj domov. Také v křesťanské mytologii je gryf strážcem – namísto pokladů a statků však střeží božskou moc. Jeho ptačí a savčí rysy vyjadřují dvojí přirozenost Ježíše Krista – božskou a lidskou – a je také symbolem zmrtvýchvstání.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Márie Filové, DiS., předkládá gryfa s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Vyobrazení tvora doprovází anglický opis GRIFFIN. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75685-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...