Stříbrná mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Devátá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové je věnována Mínotaurovi.

Pověst o Mínotaurovi, ve které vystupují legendární postavy krále Mínóa, stavitele Daidala, prince Thésea a princezny Ariadny, patří k nejznámějším antickým příběhům. Vyprávění o netvorovi s tělem člověka a hlavou býka, který byl uvězněn ve spletitém labyrintu, však nabízí mnohem víc než jen vzrušující zábavu. Přibližuje nám dávnou mínojskou civilizaci z ostrova Kréta – nejstarší známou evropskou civilizaci, která významně ovlivnila kulturu Řecka a spolu s ní i kulturu celé západní Evropy. Pro Mínojce, jejichž historie se začala psát 7 tisíc let před naším letopočtem, byl býk posvátným zvířetem – zosobněním náboženského kultu síly a plodnosti. Do dnešních dní se na Krétě dochovaly hliněné sochy býků, býčí hlavy ze zlata a nástěnné malby odvážlivců, kteří přeskakují býka. Je proto pravděpodobné, že Mínotaurus byl původně bohem v lidské podobě a roli lidožravého netvora mu přisoudil až Homér…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřeného Mínotaura a doprovodil ho anglickým opisem MINOTAURUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75779-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...