Zlatá mince Dobové pohlednice - Pardubice proof

Zlatá mince Dobové pohlednice - Pardubice proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se staly Pardubice.

Východočeské Pardubice ležící na soutoku Labe a Chrudimky v Polabské nížině jsou neodmyslitelně spjaty s tradicí výroby perníku, slavnými koňskými dostihy či prvním českým aviatikem Janem Kašparem. Pardubice mají překrásné historické centrum, které je dílem pánů z Pernštejna. Tomuto evropskému unikátu vévodí obranný vodní hrad, který byl přebudován na rozlehlý a pohodlný renesanční zámek, a střeží ho Zelená brána – jediná dochovaná část historického opevnění ze 16. století, která se skládá z jednopatrové vstupní brány, za níž stojí raně renesanční věž. Stavba, jíž dal jméno měděný střešní plech, který oxidací a povětrnostními vlivy zezelenal, dosahuje výšky 59 metrů a skýtá nádherný pohled na městskou památkovou rezervaci i široké okolí. Rozličné pardubické pamětihodnosti, z nichž mnohé se nedochovaly do dnešních dní, najdete na litografické pohlednici z konce 19. století, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka Bc. Zuzana Hubená, DiS., věnovala reverzní stranu mince pohledu na Zelenou bránu, kterou obklopuje opis PARDUBICE. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho nezbytné atributy – portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty, turisty i pardubické patrioty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76496-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...