Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná mince Bájní tvorové - Fénix proof
Zpět

Stříbrná mince Bájní tvorové - Fénix proof

Orientační cena (včetně DPH)
1 640 Kč
Stav skladu
duben 2020
Číslo
75683-711
Sběratelská série


Bájní tvorové

Na druhé stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Fénix.

„Ve skutečnosti jsem žádného nespatřil, viděl jsem pouze jeho umělecké ztvárnění. Vzhledem i velikostí se nejvíce podobá orlu. Jeho pera jsou z velké části zlatá, ale převažují pera červené až nachové barvy,“ napsal řecký historik Hérodotos, když v 5. století před naším letopočtem popisoval zvířenu Egypta. Otec dějepisu hovořil o tvorovi jménem Bennu, který se zrodil sám ze sebe. Bennu představoval nesmrtelnou duši boha Re a symbolizoval věčný koloběh znovuzrození – ať už v podobě pravidelného rozvodňování Nilu nebo poutě slunečního kotouče po obloze… V Řecku tvor dostal jméno Fénix – doslova „pták červeno-nachové barvy“ – a do vínku mu bylo dáno, že jednou za pět století vzplane a zahyne, jen aby pak povstal z popela v plné síle.

Medailérka Mária Filová, DiS., přisoudila hořícímu Fénixovi rysy hned několika opeřenců – zobák a spáry orla, krk labutě a ocas páva. Tvora doprovází anglický opis PHOENIX. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

V nabídce České mincovny najdete také výpravnou sběratelskou knihu, kam si můžete uložit všech dvanáct stříbrných mincí z cyklu Bájní tvorové.

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslo
75683-711
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
duben 2020
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD