Stříbrná mince Bájní tvorové - Jednorožec proof
Stříbrná mince Bájní tvorové - Jednorožec proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Bájní tvorové
Na šesté stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje jednorožec.
Lidská fantazie nezná mezí. Když naši dávní předkové zaslechli zkazky o exotických tvorech s jedním rohem, rázem vznikla řada pověstí, které jim přisoudily magické vlastnosti, a z indických nosorožců či arktických narvalů se tak stali jednorožci. Tito ušlechtilí hřebci byli po staletí vnímáni jako symbol krásy, čistoty, nevinnosti a panenství či křesťanské lásky a nezdolnosti. Spirálovitý roh, který těmto běloušům vyrůstal z čela, nesloužil k boji – právě naopak byl obdařený kouzelnou léčivou mocí. Podle pověstí vzbuzoval milostnou touhu, ale především čistil vodu a zneškodňoval jedy. Měl proto být ideálním materiálem pro výrobu pohárů. Otrávený nápoj v takovém poháru začal šumět, až se nádoba roztrhla. Není bez zajímavosti, že tato smyšlenka může mít reálný základ. Pokud by šlo o pohár vyrobený z rohu nosorožce, který je tvořen keratinem, pak by například arzenik mohl při kontaktu s rohovinou reagovat právě takovým způsobem.
Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince cválajícího hřebce s bujnou hřívou a ohonem a doprovodila ho anglickým opisem UNICORN. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.
Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.