Stříbrná mince Bájní tvorové - Sfinga proof
Stříbrná mince Bájní tvorové - Sfinga proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Bájní tvorové
Na desáté stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Sfinga.
O tom, kdo je tajemný, záhadný, mlčenlivý a trpělivý, se říká, že je jako Sfinga. Není divu. Nejznámější egyptská socha s tváří člověka a tělem lva totiž zatvrzele odmítá vydat svá tajemství. Je čtyři a půl tisíce let stará a o tom, k čemu sloužila a koho představuje, se stále vedou spory. Zatímco egyptské Sfingy pravděpodobně chránily chrámy, pohřebiště a královské paláce před znesvěcením, v řecké mytologii byla Sfinga krutým a potměšilým tvorem. Jejími rodiči byli stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Sfinga měla hlavu a hruď nahé ženy, lví tělo, hadí ocas a orlí křídla. Z rozkazu bohyně Héry dávala pocestným hádanky. Každého, kdo neuhodl, rozsápala, ale jejím vlastním osudem bylo zemřít, až někdo její hlavolam rozluští…
Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince sedící Sfingu v její řecké podobě a doprovodila ji anglickým opisem SPHINX. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.
Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.